Bizden

Check-up Programı

    Günümüz modern hekimliğinde hastalıkların ortaya çıkmasını beklemek ve tedavi etmek yerine, hastalıkları henüz klinik belirti vermeden tespit etmek ve canlıda herhangi bir bozukluk oluşmada önlemek amaçlanmaktadır.

    Bu anlamda beşeri hekimlikte olduğu gibi veteriner hekimlikte de check-up programlarının önemi her geçen gün artmaktadır. Unutulmaması gereken en önemli konu kedi ve köpek metabolizma hızının insandan 6-7 kat daha fazla olmasıdır, bu durumda hastalıklar çoğu kez hızla ortaya çıkmakta ve seyri hatta iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşmektedir. Veteriner hakimlikte her yıl yapılan check-up insanlarda yaklaşık olarak her 5 yılda bir yapılan check-up lar gibidir.

    Veteriner hekimlikte özellikle, kanser, kalp, endokrin ve metabolik hastalıkların görülme sıklığının artmaya başladığı 6 yaş ve sonrasında senelik check-uplar petlerin sağlıklarının korunmasında yapılabileceken önemli ve etkili girişimdir.

    Check-uplar sayesinde canlının hayatını tehdit edecek ve/veya yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek pek çok patolojik oluşum henüz hastalık aşamasına gelmeden (klinik belirti vermeden) anlaşılmakta ve önlem alınabilmektedir.