Bizden

Microcip Uygulama

    Küçük dostunuz ailenizin önemli bir üyesidir. Her yıl birçok evcil hayvan çalınmakta veya kaybolmaktadır. Küçük dostunuzun kaybolmasını ve çalınmasını önlemek için en gelişmiş kimliklendirme sistemi olan mikroçipi düşünmelisiniz.Yurt dışı çıkışlarda kan testi ile beraber zorunlu uygulamadır.

    Mikroçip uygulaması kedinizin ve köpeğinizin kimlik numarasının benzersizliğini garanti altına alacaktır.

    Mikroçip bir pirinç tanesi büyüklüğünde ve içerisinde dünyada bir örneği daha olmayan bir numara barındıran minik elektronik cihazlardır. Vücuda %100 uyumlu biyo-cam diye adlandırılan bir madde ile kaplanmıştır ve vücuda yerleştirildikten kısa bir süre sonra deri altı bağ dokusu ile kaplanarak hissedilemez bir duruma gelmektedir. Mikroçipler deri altı enjeksiyon yöntemi ile takılır uygulama sırasında nadiren sakinleştirici kullanılır, yerleştirme işlemi 1dk sürer ve takılan mikroçipin numarası merkezi veri tabanına kedi ve köpek sahibinin bilgileri girilerek internet ortamına kaydedilir.

    5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 4,6,17 ve Uygulama Yönetmeliğinin 7,10,21.Maddeleri uyarınca belediyelere verilen hayvanları kayıt altına alma görevi ve aynı yönetmeliğin 12. maddesi uyarınca Hayvan sahiplerine hayvanlarını kaydettirme yükümlülüğü getirilmiştir.Buna göre pet hayvanları mikroçip uygulamasına tabii tutulmaktadır.